İSMİ KADAR MODA OLMAYA BAŞLAYAN HUKUK DİSİPLİNİ: MODA HUKUKU

Şenel Hukuk > Haberler  > İSMİ KADAR MODA OLMAYA BAŞLAYAN HUKUK DİSİPLİNİ: MODA HUKUKU

İSMİ KADAR MODA OLMAYA BAŞLAYAN HUKUK DİSİPLİNİ: MODA HUKUKU

Kulislerde yavaş yavaş adını duymaya başladığımız, dev marka savaşlarının süper kahramanı konumunda olan Moda Hukuku; vitrindeki ürünlerin ötesinde moda endüstrisinin var olma ve haklarını savunma yolculuğunda adından söz ettiriyor.

    Henüz yazılı hukuk normlarıyla koruma altına alınmamakla beraber uygulamada geniş yer kaplayan ve hızla gelişmekte olan Moda Hukuku disiplini başta Fikri Mülkiyet Hukuku olmak üzere; Borçlar Hukuku, İş Hukuku, Ticaret Hukuku, Rekabet Hukuku, Reklam Hukuku gibi birçok hukuk disipliniyle yakından bağlantılıdır. 

     2010 yılında New York’ta kurulan Fashion Law Institute bünyesinde adını ilk defa duyuran Moda Hukuku, 2012 yılında Moda Hukuku Enstitüsü’nün kurulmasıyla ülkemize de kendisini tanıtmayı başararak dünya listelerinde 2. sırada yer aldı. Hali hazırda Moda Hukuku’na yönelik dersler veren tek kurum olan Moda Hukuku Enstitüsü aynı zamanda yurtdışında staj imkanları da sağlamaktadır.

     Moda Hukuku; ürünlerin tasarım süreçlerinden başlayıp üretim, pazarlama, satış ve en sonunda müşteriye ulaşmasından sonraki aşamalarda ortaya çıkan sorunlara çözüm getirmek için duyulan gereksinimde hukuki altyapıyı oluşturmuş ve kendini hızla geliştirmeye devam etmektedir. 

    Günümüzde dünyaca ünlü birçok markanın kendi bünyelerinde çalışan moda hukukçuları olmakla birlikte, birçok üniversite ve enstitü gerçekleştirdikleri Fashion Law Lab ile hukuk fakültesi eğitiminden aşina olduğumuz ”pratik çalışma”lara benzeyen bir nevi Moda Hukuku vaka çalışmaları yapmaktadırlar. 

   Türkiye’de de moda pazarındaki taklitçiliğin önüne set çeken düzenlemeler yapılmaya başlanmıştır. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ve Moda Hukuku’nun gelişmesinde en büyük rolü üstlenen Sınai Mülkiyet Kanunu, Türkiye’de sahte üreticilere karşı alınan en büyük tedbirlerden biri olmuştur. Marka taklitçiliği suçlarına karışanların üç yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalmasını sağlayan düzenlemeler başka markaların hakkına tecavüz ederek mal üreten veya hizmet sunan kişiler için 1 yıldan 3 yıla kadar hapis gibi yaptırımlar öngörmektedir.

    Bilindiği üzere moda endüstrisinin de 21. yüzyılda karşılaştığı en büyük sorunlardan biri olan taklitçilik konusuna, dünyaca ünlü markaların savaşlarını da göz önünde bulundurarak bir göz atalım ve ilham kaynağımız da Fransızların dediği gibi ”Gerçek bir kadın asla sahte bir ürün kullanmaz.” olsun!

Christian Louboutin, Yves Saint Laurent’e Karşı

  2011’de kendi modellerini ve kırmızı tabanlarını kopyaladığı için Yves Saint Laurent`e dava açan Louboutin, tam bir 1 yıl sonra kırmızı topukların kendi tasarımı olduğunu kanıtladı. 2013’te New York`ta görülen davanın sonucuna göre Louboutin, kırmızı tabanların patentini elinde tutmayı başardı.

Solda Louboutin’in, sağda YSL’in ”kırmızı tabanlı” ayakkabısı.

Versace’nin Tazminat Zaferi

    İstanbul’ da sanal ofis kullanarak dünyaca ünlü marka olan Versace’nin ayakkabı, çanta, pantolon gibi birçok kategorideki ürünlerini kopyalayarak üreten Bosca Fashion Group, Versace’nin dava açmasıyla yakayı ele verdi. Görülen dava sonucunda Bosca Fashion, yaklaşık 9 milyon tazminat ödemeye mahkum edildi.

En Yüklü Tazminat Chanel’in

    Hukuki analizler yapan araştırma şirketi Lex Machina verilerine göre, marka savaşlarında en yüklü tazminatı 1 milyar dolarla Chanel modaevi alırken, 523.1 milyon dolar tazminat alan Burberry Ltd. 2. sırada yer aldı.

Versace’den Fashion Nova’ya ”Taklit” İddiası

   Jennifer Lopez tarafından 2000 yılında Grammy Ödül Töreni’nde giyilen unutulmaz elbisenin tasarımcısı Versace, Fashion Nova markasını elbiseyi taklit etmekle suçlayarak markaya dava açtı. Dava kayıtlarında geçen beyanlara göre Versace, Fashin Nova markasını “En ünlü ve tanınan tasarımlarının, sembollerinin ve diğer korunan unsurlarının kasıtlı olarak taklit ve imitasyonlarını satmakla” suçladı. Dava dosyasında ayrıca, “Fashion Nova’nın, Versace’nin popülaritesini kasıtlı bir çaba ile kendi çıkarı için kullandığı ve Versace markasının saygınlığını ve iş itibarını sömürdüğü” ifadelerine yer verildi.

Solda Versace’nin, sağda Fashion Nova’nın elbisesi.

Mango, Isabel Marant’ı Taklitten Tazminata Mahkum Edildi

    Isabel Marant, perakende zinciri Mango’ya karşı ”Scarlet” modeli botunun taklidi  gerekçesiyle 2013’te dava açtı. Mahkeme nihayetinde, Isabel Marant şirketi lehine 20.000 € ve tasarımcısı için 10.000 € tazminata hükmetti.

Solda Isabel Marant’ın ”Scarlet”i ve sağda Mango modeli.

İREM GÖNTEN

SENEL LAW OFFICE

3 Yorumlar

 • Ali Elbir
  Yanıtla Mart 22, 2020 at 12:58 am

  Çok yetkin, gayet ve bir o kadar da açıklayıcı şekilde düzenlenmiş. Tebrik ve teşekkür ederim.

 • Zeynep DURUR
  Yanıtla Eylül 14, 2020 at 11:17 am

  İremcim çok tebrik ederim. Çok açıklayıcı bir makale olmuş. Ellerine sağlık.

 • MİTATCAN MİRKAN DİNÇBAY
  Yanıtla Eylül 18, 2020 at 2:56 pm

  Gerçekten çağımızın ötesinde bir yazı olmuş, bu senenin modası kesinlikle hukuk olsun

Yorum Bırak